W czwartek 24 kwietnia 2014 r. sejmowa Komisja Gospodarki poparła wniosek o wydłużenie vacatio legis nowej ustawy o prawach konsumenta z trzech do sześciu miesięcy. W wyniku tej decyzji, nowe przepisy mogą wejść w życie dopiero pod koniec roku, zamiast 13 czerwca, jak planowano wcześniej.

Propozycję wydłużenia tego okresu, zgłosił Adam Jasser, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeciwny tej decyzji jest resort sprawiedliwości. Według wiceministra sprawiedliwości, Jerzego Kozdronia, za takie opóźnienie na państwo polskie nałożone zostanie kara w postaci odszkodowania za niespełnianie dyrektywy unijnej.

Jasser tłumaczy, że takie zmiany wymagają dokładnych przygotowań ze strony przedsiębiorców oraz rzeczników konsumentów, którzy muszą mieć czas, by przygotować się stosowania nowych przepisów. Byłoby z wielką szkodą dla tej pozytywnej zmiany, gdyby się okazało, że jej wprowadzeniu będzie towarzyszył chaos – przekonuje szef UOKIK.

Przypomnijmy, że nowa ustawa wprowadza zmiany, które ujednolicają polskie prawo konsumenckie z europejskim. Przewiduje ona m.in. wydłużenia czasu na zwrócenie zakupionego towaru z 10 do 14 dni. Zmianie ulegają także przepisy, które ułatwią konsumentowi zorientowanie się, jeszcze przed zawarciem umowy, jakie koszty rzeczywiście będzie musiał ponieść w związku z zawieraną umową.

Czy prowadzisz sklep internetowy?

 

Czy sprzedajesz produkty online lub na Allegro?

Zapisz się na newsletter prawny!

 

Otrzymasz bezpłatnie poradniki, porady prawne

i będziesz na bieżąco ze zmianami w prawie.

Dziękujemy :)

 

Sprawdź teraz swoją skrzynkę email

(również folder - spam)

 

 

Wysłaliśmy Tobie 3 bonusy:

1) voucher na bezpłatną 10 minutową konsultację prawną

2) kupon 100 zł na nasze usługi prawnika

2) profesjonalne wzory pism dla sprzedawcy

Bezpłatna pomoc przy Twojej reklamacji na grupie Facebook

 

Kliknij i dołącz teraz do grupy!